MÝTY A FAKTA O LESNÍ ŠKOLCE

1.

MÝTUS: DĚTEM JE ZIMA!!              

Když prší, fouká anebo dokonce mrzne, nemůžou být přeci děti celou dobu venku. Mrznou jim ruce a určitě to musí odstonat!

 FAKT: DĚTEM NENÍ ZIMA!

Děti vnímají „špatné počasí“ jinak než my dospělí.  Neřeší, zda prší, fouká nebo chumelí. Dokážou si ho užít naplno!

Pokud mají děti kvalitní, funkční oblečení a boty, vězte, že vydrží venku a s úsměvem klidně celý den. Neméně důležitou součástí je pak také správně přizpůsobený program. V chladných zimních měsících, je potřeba zařadit dostatek pohybových aktivit, které děti zahřejí a nedovolí jim promrznout. A když už se přeci jen stane, že některé z dětí „vymrzne“, – například při svačině, stačí sáhnout do batůžku pro teplý čaj, ohřívací polštářek a náhradní suché rukavice. V kombinaci s běhací hrou na babu, pak zaručeně roztaje i ten největší zmrzlík! ?

2.

MÝTUS: DĚTI CELÝ DEN JEN BĚHAJÍ PO LESE A NIC SE NENAUČÍ

FAKT: DĚTI SE NAUČÍ MOŽNÁ VÍCE NEŽ BYSTE VŮBEC ČEKALI

V lesní školce mají děti pravidelný denní plán, který se skládá z několika pevných bodů. Průvodkyně (označení učitelek v lesní školce) se jim pečlivě věnují a díky menšímu množství dětí mají na každého dostatek času. V mezidobí je prostor pro tzv. volnou hru dětí, která může působit na první pohled jako neorganizované řádění, nicméně tento způsob hraní je pro děti velmi důležitý a rozvíjí je ve všech směrech.

3.

MÝTUS: DĚTI NEJSOU PŘIPRAVENÉ NA PŘECHOD DO ŠKOLY

FAKT: PŘECHOD DO ŠKOLY ZVLÁDAJÍ DĚTI Z LESNÍCH ŠKOLEK BEZ PROBLÉMU

Děti se stejně jako v ostatních školkách v předškolním roce připravují na školní docházku. V denním plánu je zařazena předškolní příprava. Děti provádějí činnosti, kde je nutné udržet pozornost delší dobu a soustředit se na zadanou práci. Během lesních aktivit se učí samostatně přemýšlet a také vystupovat před ostatními, třeba když popisují vyrobený domeček ze šišek a kapradí, nebo ostatním ukazují stopu zvěře, kterou našli na lesní cestě.

4.

MÝTUS: DĚTEM CHYBÍ HRAČKY

FAKT: NECHYBÍ! „HRAČEK“ JE PLNÝ LES A DĚTI BAVÍ!

V lesní školce mají děti k dispozici dostatek pomůcek, které jsou často navíc vlastnoručně vyráběné. Příroda jako taková je navíc zdrojem nekonečného množství hraček, dětská fantazie má v lese šanci jet na milion otáček a z obyčejného klacku se rázem stane kouzelná hůlka pro vílu nebo meč pro rytíře.

S trochou nadsázky by se dalo říci, že do téhle školky si chodí děti „odpočinout“ od hraček, kterých mají doma většinou víc než dost. Je hezké, že po celém dni stráveném venku, si dokáží své hračky o to více užít, protože jimy nejsou přehlceny.

5.

MÝTUS: LESNÍ ŠOLKY JSOU JEN PRO ALTERNATIVNÍ RODINY, KTERÉ DĚTI NEOČKUJÍ, JEDÍ VEGANSKOU STRAVU A VE VÝCHOVĚ JIM RODIČE VŠECHNO DOVOLÍ

FAKT: KONCEPT LESNÍCH ŠKOLEK ZÍSKÁVÁ STÁLE VĚTŠÍ OBLIBU MEZI ŠIROKOU VEŘEJNOSTÍ

Dnes jsou lesní školky pevnou součástí předškolní výchovy. Mnoha lety je již prověřeno, že lesní školky nabízí dětem jinou cestu k poznání a výchově, která však není v ničem extrémní nebo nepřijatelná pro většinu rodičů. Lesní školka je vhodná a přínosná pro jakékoli dítě, je jen na rodičích, jestli chtějí svým dětem dveře do přírody otevřít.

Publikováno v Blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *