Jak vypadá náš den v lesní školce?

Ráno se sejdeme na louce na Dobré vodě mezi 8,00 a 8:20. Nikdo nepřijde pozdě, protože ví, že hlavně v zimě by kamarádi při čekání začali drkotat zuby ?.

Rozloučíme se s rodiči a jdeme se pozdravit s kamarády, někdo jde zkontrolovat králíky a někdo jiný může třeba zase holkám- průvodkyním pomoci zatopit v kamnech!

Pak už zazní domluvený signál, průvodkyně zahlásí „KU – KU“ a my se seběhneme k sobě. Den zahájíme tak zvanou elipsou. Při elipse se zklidníme a soustředíme se na úkol, který nám průvodkyně předvedou a my si ho pak můžeme sami vyzkoušet. Týká se většinou tématu, které s naší lesní partou aktuálně zkoumáme. Abyste si mohli udělat konkrétní představu,… například kolem období dožínek, nám jednou při elipse průvodkyně nachystaly na tácek jablíčko, švestku, dýni a vedle pecky a my jsme museli přiřazovat která pecka patří kterému plodu. Naučili jsme se zase něco nového, procvičili jsme si jemnou motoriku a taky jsme si pěkně započítali. Elipsa nám často zabere tak hodinku času a protože se při ní opravdu hodně soustředíme, je pak čas na dopolední svačinu. Když je pěkně, tak venku na pařezu, když leje jako z konve, tak jdeme na chvilinku dovnitř.

Mamky nám doma připraví do krabičky většinou kousek ovoce, zeleniny nebo nějako jinou malou dobrotu. Když se posilníme, zabalíme si batůžky a vyrážíme na průzkum blízkého i vzdálenějšího okolí. Kolem naší louky máme několik pojmenovaných zastávek. Jejich názvy trénujeme od začátku roku a všichni je dobře známe a víme, kterému místu se říká „U Rakety“, „U Kapradí“, anebo třeba „U Závory“. Můžeme tak při procházce vyrážet napřed, komu se chce, může běžet, jiný jde třeba pomalu. Všichni, ale víme, kde je potřeba na sebe počkat.

V lese se vždy najde něco zajímavého ke zkoumání a je tu i prostor pohrát si. Třeba když jsme probírali lidské tělo, sesbírali jsme klacíky a šišky a udělali jsme z nich siluetu člověka a pak jsme si vyprávěli kde co v našem těle máme. Potom jsme ale také stihli postavit pár domečků pro skřítky!

Kolem poledne přicházíme zpět do našeho zázemí a chystáme se na oběd. Všichni si jdeme umýt ruce a víme, že vodou musíme šetřit!! – Vždyť ji průvodkyně každé ráno vozí do školky ve velikých a těžkých kanystrech! Nejeden z nás už si  kanystr potěžkal na vlastní kůži! ? Když s námi občas „šijou všichni čerti“, – což se samozřejmě stává, třeba když po sobě vodou cákáme, … dostaneme pak s sebou domů menší kanystr a druhý den musíme vodu do školky přivézt samy! Když nás příště napadne, že bychom snad s vodou zlobily, hned si vzpomeneme, co bude následovat. ?

Obědy nám do školky každý den dovážejí a jsou moc dobré! Nejraději máme špagety a omáčky! Obědváme buď venku nebo ve větší buňce, kde máme stoly a židle, v zimě si zde topíme v kamnech a taky se sem můžeme schovat, pokud je venku opravdu hodně nevlídno.

Po obědě jde už někdo domů. My ostatní se jdeme ale chystat na odpočinek. Vlezeme si do spacáků a průvodkyně nám čte pohádku. Většina z nás často neví jak to dopadlo, protože usneme raz dva. Odpočíváme v buňce, která má dvě veliké postele nad sebou a všichni se tam pěkně vejdeme. Společné spaní na velkých postelích nás baví. Když je v létě hezky, chodíme odpočívat i do stínu pod stromy a tam se teda spí také krásně.

Když se odpočatí probudíme, uklidíme si spacáky a oblékneme se, přesuneme se do vedlejší buňky na svačinu nebo rádi svačíme venku, máme tam krásné posezení ze špalků.

Než nás přijdou vyzvednout rodiče či babičky, je čas si pořádně pohrát  na naší louce. Viděli jste naše parádní veliké pískoviště? A venkovní kuchyňku?

Často se noví rodiče nebo babičky a dědečkové ptají, zda už  nějaké dítě ze školky „uteklo“, když nemáme plot. A představte si, neuteklo! Máme totiž stanovené tzv. hranice. Od začátku „školkového“ roku, trénujeme s průvodkyněmi, kam se ještě smí a kam už ne. Nemáme problém hranice dodržet anebo popřípadě ohlídat kamaráda, který by se za danou hranici třeba v zápalu hry zatoulal. ? 

Pokud byste chtěli na vlastní oči vidět, jak to u nás vypadá, neváhejte se ozvat a určitě vymyslíme, kdy a jak byste se mohli přijít podívat. Tak u zápisu ahoooj!

Více informací o zápisu sledujte zde!

Publikováno v Blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *